poniedziałek, 23 maja 2016

Noce i Dnie - Kujanki

Rajd organizowany przez OFF-ROAD FACTORY odbył się 20 maja 2016 w Kujankach.
http://offroadfactory.pl/noce-i-dnie/


             Trasa o formule cross-country z trzema pętlami po około 250 km. Start rozpoczynał się  o godzinie 21.00. Zawodnicy mieli do pokonania w sumie ponad 700 km w 24 godziny. Organizator dla utrudnienia, bądź lepszej zabawy;) rozlokował na trasie 11 foto-pieczątek, za brak których doliczał godzinę starty, za każdą nieznalezioną pieczątkę. 
Startowały 3 klasy pojazdów: auta, quad, UTV oraz nieklasyfikowana klasa - turystyk.
Rajd odbywał się po roadbooku, na różnej charakterystyce dróg ( szutry, drogi polne i kamieniste, trochę asfaltu, itd. )
Sportowe przeżycie i integracja ludzi  z pasją do off-roadu, którzy w większości uwielbiają "zdrową", sportową rywalizację i zwiększoną dawkę adrenaliny.
              Organizatorzy nazwali rajd "Noce i Dnie" przywołując tym samym skojarzenie z tytułem słynnej powieści Marii Dąbrowskiej. Pewnie dalekie są wątki bohaterów z wybitnej książki, niemniej jednak jadąc po terenach odległych od centralnych dróg i znanych miast cieszyłam się otaczającym mnie widokiem, szukając odniesień i podobieństw. Nocą, zawieszone nad łąkami mgły, które w pędzie i oświetleniu wirowały, tańczyły niczym duchy przed naszym pojazdem. Księżyc w nowiu wyłaniał się z poza drzew, domów,  chmur towarzysząc nam w drodze. Widzieliśmy wiele zwierząt. Wszystko to tworzyło niesamowity romantyczny charakter.

              Natomiast w dzień intensywność zmieniających się kolorów zieleni, błękitów i żółcieni, piękne pejzaże, ogromne przestrzenie, spokojne wsie i małe miasteczka, stare kamieniste drogi...piękne lasy, kręte drogi.
Mimo zmęczenia, ciągłej koncentracji, pilnowania metromierza i roadbooka, chciałam, jak najwięcej patrzeć i czuć.
Było to zmaganie ze swoimi słabościami, wytrzymałością, zmęczeniem, lękiem i pragnienie dojechania do celu  w najlepszy dla siebie sposób. 

"Najważniejsze jest dobrze przeżyć swoje noce i dni"...cyt. M. Dąbrowska

"Przemijanie zasygnalizowane w mnogości oraz następstwie nocy i dni, z których wszystkie dni są do siebie podobne i wszystkie noce, ale zarazem są naznaczone indywidualizmem przeżyć ludzkich i już się w tym samym kształcie nie powtórzą" ...cyt.Danuta Wilczycka


Tutaj też dla ciekawych rajdowania z Off-road Facktory relacja z ubiegłorocznego rajdu: http://dorotazbroszkophotography.blogspot.com/2015/10/maraton-zubra-iv.html